Είπα το εξής, που είναι σημαντικό,
ότι τείνω να πάω με την παρ.5β του αρ.18 και για έναν άλλο σημαντικό λόγο που διαπίστωσα μόλις τώρα.
Η συγκεκριμένη αυθαιρεσία 5,98μ² (κοινόχρηστος διάδρομος που ενσωματώθηκε στο διαμέρισμα) δεν έχει υπέρβαση ύψους. Έτσι δίνοντας εμβαδόν 5,98μ² στους κύριους χώρους στο Φ.Κ του ηλ.συστήματος και χωρίς υπέρβαση δόμησης (αφού είχε υπολογισθεί στην άδεια) αυτομάτως παίρνει συντελεστή 1 (5ε). Και το πρόστιμο 753,48¤.
Αν με τα ίδια δεδομένα βάλω και υπέρβαση ύψους π.χ. 20εκ. με <=20% του επιτρεπόμενου τότε ο ανωτέρω συντελεστής παίρνει ορθά την τιμή 0,2 (5ε). Και το πρόστιμο γίνεται 150,70¤. .Τι λες?

-----

Η έννοια των βοηθητικών χώρων είναι μία αμαρτία. Πολυνομοθεσία, ασάφειες κλπ.
Συμφωνώ με όσα λες, αλλά σύμφωνα μ' αυτά θα μπορούσε μία αποθήκη εντος του περιγράμματος μίας κατοικίας που είναι ανεξάρτητο δωμάτιο με ξεχωριστή και ανεξάρτητη είσοδο από τον περιβάλλων χώρο και φυσικά δεν ικανοποιεί την συνθήκη φωτισμού-αερισμού να χαρακτηριστεί ως βοηθητική και να δηλώνεται ως τέτοια.
Εκτός αν η ενσωμάτωση της με την κατοικία με την οποία επικοινωνεί με εσωτερική πόρτα απαγορεύει κάτι τέτοιο.
Παρόμοια όμως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ένα ισόγειο γκαράζ (θέση στάθμευσης) σε επαφή με την κατοικία (attached garaze) που επικοινωνεί με την κατοικία με εσωτερική πόρτα, το οποίο γκαραζ χρησιμοποιείται επιπλέον και ως αποθήκη.
Όσο αναφορά για τον υπολογισμό του πλυθησμού που ανέφερες εδώ κι αν με βρίσκεις αντίθετο με το Νόμο.
Με τον ΚΕΝΑΚ ας πούμε νομίζω ότι ορθά υπολογίζεται ο πλυθησμός βαση του αριθμού των Υ/Δ για τις ανάγκες κάλυψης ΖΝΧ.
Αν πάλι είναι ορθός ο κτιριοδομικός κανονισμός που με παρέπεμψες τότε τα υπόγεια των play room, γυμναστηρίων και home theater που η παραμονή σ' αυτά είναι πέρα των 2 ωρών τι είναι; Βοηθητικές χρήσεις σύμφωνα με την άδεια; Προσωπικά κατα τις αυτοψίες μου σε υπόγεια μόνο αν δω Υ/Δ ή κουζίνες και πλήρη λουτρά θα τα χαρακτηρίσω ως αλλαγή χρήσης σε κύριους.
Οι προβληματισμοί μου αυτοί προκύπτουν από την ανάγκη πλέον μιάς σωστής αναγραφής των τ.μ. στα πεδία κύριων και βοηθητικών χώρων των εντύπων για τον υπολογισμό φόρων ακινήτων που τελευταία καθιερώθηκαν και στη χώρα μας. Επιπλέον για το σωστό υπολογισμό αμοιβών στις άδειες, το σωστό προσδιορισμό ημερομισθίων ΙΚΑ και την εναρμόνιση με τις διατάξεις των νόμων αυθαιρέτων.